MelonKote850

MelonKote850 to powłoka przeznaczona do ochrony detali stalowych; podczas austenityzowania; przed odwęgleniem i utlenieniem.

Podczas wygrzewania (austenityzowania) przed hartowaniem stal jest tak gorącą, że aż świeci. Temperatura austenityzowania sięga znacznie ponad 750 st. C.

W tej temperaturze (i wyższych) stal (i zawarty w niej węgiel) reaguje z składnikami atmosfery (tlenem, dwutlenkiem węgla, parą wodną) tworząc na powierzchni zgorzelinę i jednocześnie zmniejszając ilość węgla w stali.

Utlenianie stali jest bardzo widoczne (tworzy się zgorzelina) i nielubiane przez np. kowali. Stal „znika” w oczach, zmniejszą się jej ilość, tworząc twardą, widoczną zgorzelinę.

Utrata węgla podczas wygrzewania nazywana jest odwęgleniem, ale tu nie widać ubytku węgla. Prze to zjawisko to jest bardziej niebezpieczne od utlenienia (widocznego gołym okiem, łatwego do usunięcia w 100%). I tak w stali o zawartości węgla 1% po austenityzowaniu na powierzchni ilość węgla może się zmniejszyć do ok. 0,5%C. Tak więc „rdzeń” stali jest prawidłowy, powierzchnia nie jest tak twarda, jak tego wymaga technologia, detal jest bardziej skłonny do pękania. Winne są za to naprężenia rozciągające występujące na powierzchni odwęglonego detalu stalowego.

W przemyśle stosowane są piece próżniowe, piece z atmosferą aktywną, lub utworzoną z gazów szlachetnych. Ma to na celu ochronę detali stalowych właśnie przed odwęgleniem.

W piecach komorowych elektrycznych atmosferowych taka ochrona nie istnieje.

Chociaż nie, ISTNIEJE. Można stosować folię inox do hartowania. Idealne rozwiązanie, tanie i proste. Ma jednak wadę: może być wykorzystywane do ochrony przed odwęgleniem tylko stali średnio i wysokostopowych (klasy NCLV/A2, NC11LV/D2/K110, N690) o minimalnej zawartości chromu ok. 4%. Stale o mniejszej zawartości chromu nie zahartują się, jeśli używamy folii inox do hartowania.

Panaceum na to może być powłoka chroniąca przed odwęgleniem (jednocześnie też przed odwęgleniem), którą pozwoliłem sobie opracować i wprowadzić do obrotu.

Powłoka MelonKote850 ta jest przeznaczona do ochrony stali niestopowych (klasy N9E/1095 przy przekrojach do 6mm) i stali niskostopowych (klasy NC4/52100/ŁH15, NMV/O1, NC6, NZ3 przy przekrojach do 8-10mm). Chroniąc przed odwęgleniem podczas austenityzowania jednocześnie nieznacznie zmniejsza szybkość chłodzenia podczas hartowania. Pomimo zmniejszenia szybkości chłodzenia, detale stalowe zahartują się poprawnie.

Przeznaczona jest do stosowania w temperaturze do 850st. C i czasu 1 godzina. ALE da się ją też zastosować do ochrony stali NZ3 (temperatura austenityzowania: 880-920 st. C) przy zadowalających rezultatach.

Powłoka MelonKote850 nieznacznie zmniejsza szybkość chłodzenia. jeśli detale po hartowaniu nie wykazują zadowalającej twardości, zazwyczaj wystarczy podnieść temperaturę austenityzowania o 10st. C i detale będą miały właściwą twardość.

Stal z poprawnie nałożoną powłoką MelonKote850 (po wyschnięciu):

melonkote850

Detale po austenityzacji i hartowaniu.
PRZEKREŚLONE=CHRONIONE MELONKOTE850

krzyzyk melonkote850

50hf

Update 2017 08

Dzięki uprzejmości Flamberga Troszku więcej danych bardziej namacalnych:

Parametry:
Stal ŁH15(analogi: 52100/NC4), fi 20mm, gruba na 10mm, szlifowana papierem #500
Powłoka nałożona pędzelkiem, po 2h druga warstwa (jak dla mnie było suche o trochę różnego rodzaju past przerobiłem) – do pieca po 24h od nałożenia 1 warstwy.
Temperatura/czas 900°C/1h
Ładowane do nagrzanego pieca
Hartowanie w oleju ok. 50°C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stal chroniona MelonKote850. Twardości HRC: 63, 63, 64, 64, 64.  Dosłownie kilka µm przy powierzchni coś się pokazało utlenienia (wniosek Flamberga)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stal bez ochrony. Twardości HRC: 56, 54, 55, 56, 59 (zendra odpadała całkiem solidnie)

Dziękuję Wszystkim, którzy pomogli mi w pracy nad MelonKote850: Kolec7, Brr, Flamberg, Graf, Rumcajs, Lola, Lilu, Junior i innym których zapomniałem tu wymienić..

 

Karta charakterystyki preparatu:

http://blog.melontools.com/foty/knives/KARTA_CHARAKTERYSTYKI_MELONKOTE850.pdf

http://blog.melontools.com/foty/knives/Safety_Data_Sheet_Melonkote850.pdf

Instrukcja stosowania/instructions for use:

http://blog.melontools.com/foty/knives/MELONKOTE850_instruction-instrukcja.pdf